Ana Sayfa / Genel / Yerli implant markaları ve fiyatları nedir?

Yerli implant markaları ve fiyatları nedir?

Hastanın ağzında sağlıklı diş kalmaması durumunda uygulanan, damaklı diş protezi olarak da bilinen işlemlerin genel adına ve tedavisine komple takma diş denmektedir. Takma dişler; eğer hiç dişi olmayan birisine uygun yapılacaksa bu; hareketli protez sınıfına da girmektedir. Bu takma diş kalıbı üst damağa oturtularak uygulanır. Provalar ve muayeneler ile yaklaşık üç haftada uygulama bitmiş olmaktadır.   Komple takma diş fiyatları hakkında da kurumlardan bilgi alabilirsiniz.

* Komple Takma Dişin Özellikleri ve Avantajları
* Komple takma dişin bazı özellikleri ve avantajları şu şekilde sıralanabilir;
* Tüm dişlerin kaybını estetik bir şekilde kamufle etmektedir.
* Kullanımı oldukça pratiktir.
* İstenilen; kalitede, modelde, ağza ve damağa uygun protez dişler üretilip, uygulaması yapılabilmektedir.
* Herhangi bir cerrahi operasyon gerektirmemesi avantajdır.
* Doğal bir görünüme sahiptir.

Komple Takma Diş Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Söz konusu sağlık olduğu ve kişiden kişiye diş yapısı, gerektirdiği tedaviler, malzeme farkı, uygulanacak olan modelin yapısı, kullanılacak malzemenin kalitesi, ek malzemeler ve bu malzemelerin hangi kalitede olacağı, hekimin ücreti, hangi takma diş modelinin uygulanacağı gibi bir çok faktör; komple takma diş fiyatları konusunda değişkenlik göstermektedir.

Diş kayıplarında; takma diş uygulaması ile implant uygulaması iki seçenektir. İmplant uygulaması; cerrahi bir operasyon gerektirmektedir ve çoğunlukla genel anestezi uygulanarak yapılır. İmplant uygulamasının maliyeti ise; diğer eksik diş tedavilerine göre daha pahalı olmaktadır. Yerli İmplant seçeneği de bulunan; implant tedavi seçeneği de vardır. Yerli implantlar, ithal implantlara göre daha uygun olmaktadır.

Yerli implant fiyatları için sağlık kurumlarından fiyat bilgisi alabilirsiniz. Takma diş uygulaması ise; cerrahi bir uygulama gerektirmez. Provada kişiden alınan ağız ve diş ölçüsüne, modeline göre, takma diş hazırlanır. Tatbiki ise 2 ve 3 hafta arasında değişkenlik göstermektedir. Komple takma diş fiyatları ise daha uygundur.

Nobel Biocare(branemark): İsveç merkezli bu implant markası en köklü implant markalarından olup başta Avrupa olmak üzere hâlâ tüm dünya çapında en fazla pazarı olan implant konumundadır. Özellikle atrofik dişsiz alt çenelerde geliştirdiği “all in four” sistemi bir çok kişiye sabit protez yapılması olanağını tanımış ve bu marka, sektörün öncüsü konumuna gelmiştir. On sene öncesine göre artık ezici bir üstünlüğünün olduğu söylenemese de başarısı ve güvenirliği yıllardır ispatlanmış olan bir implant markasıdır.

ITI (straummann): İsviçre üretimli olan bu implant markası zaten çok köklü ve başarılı bir implant markası olmasının dışında, kendisinin geliştirdiği ve patent hakkını elinde tuttuğu bilinen en gelişmiş implant yüzeylerinden biri olan SLActive yüzeyli implantlarıyla dünyanın hemen her yerinde hekimler tarafından ilk sıralarda tercih edilen marka konumundadır ve bunu da fazlasıyla hak etmektedir.

Biomet3i: Birleşik Devletlerde üretilen bu implant markası Amerika kıtasının en yaygın ve en köklü implant markalarından biri olup, bu kıtadaki bilim insanlarının araştırmalarına ve tezlerine en fazla konu olmuş, başarısını yeterince ispatlamış bir implant markasıdır. Bu markanın yakında piyasaya süreceği Siwich Platformlu implantlarının ön çalışmalarına ve sonuçlarına bakıldığında oldukça iddialı görünmektedir.

Astra Tech: İsveç üretimli bu marka Switch Platformlu implantlar içinde en fazla tercih edilenlerden biridir. Dental sektörün devi konumundaki Dentsply tarafından satın alınan bu implant markası yıllardır başta Avrupa olmak üzere ülkemizde de hekimler tarafından güvenle kullanılmaktadır.

SKY(bredent): Protez, üst yapı ve protez ataşmanları konusunda dünyanın en önde gelen dental firmalarından biri olan bredent tarafından Almanya’da geliştirilen ve üretilen bu implant markası, dişsiz ağızlarda sunduğu hemen yükleme olanağı, 35 dereceye kadar açılandırılabilmesi ve bu sayede sinüs boşluğu, sinir kanalı gibi istenmeyen bölgelerden uzağa yerleştirilebilmesi, aşırı rezorbe (erimiş) alt çenelere sabit protez yapma olanağı sunması ve de oldukça fazla üst yapı alternafini bünyesinde barındırması bakımından spesifik birçok ağıza ve hastaya yaygın bir şekilde uygulanır olmuştur. Bu implant markası sunduğu tüm olanaklar sayesinde hekimlerin giderek daha fazla tercih ettiği bir markaya dönüşmüştür.

Şüphesiz “lider” vasfını taşıyan daha bir çok marka olabilir fakat baştan da dediğimiz gibi bizim sıraladığımız bu markalar hakkında çok şey bildiğimiz, uyguladığımız ve bir çok literatiür çalışmalarını okuduğumuz markalar oldukları için buraya yazdık ve çok kısa şekilde sözünü ettik.

Bazı implant markalarını ise daha yeni olmalarına karşın oldukça iddalı olan ve bu konuda “başarıyı” yakalamak adına her türlü olanağını seferber eden implant markaları olarak görmekteyiz, bu implant markaları için de oldukça başarılı literatür taramaları olduğunu okumaktayız ve bizzat sınayarak görmekteyiz.
Laser lok(biohorizon): Amerika birleşik devletlerinde üretilen bu implant markası, kendi ülkesinde yeterince büyük bir pazara sahip olmamasına karşın, ürettiği ve adını laserlok koyduğu, özellikle ön bölgeyi ilgilendiren estetik alandaki diş kayıplarında, boyun bölgesi laser teknolojisiyle geliştirilmiş implantlarıyla,biz hekimlerin oldukça estetik ve başarılı sonuçlar alabildiğimiz bir markadır. Laser teknolojisi sayesinde diş eti ataşmanına çok daha iyi tutunduğu akademik çalışmalarla ispatlanmış bu implant markası ön bölgede hekimler tarafından oldukça sık tercih edilmektedir, ayrıca bu implant markasının ülkemizdeki yaygın servis ağı hekimlere avantaj sunmaktadır.

Osstem: Osstem: Korede üretilen bu implant, özellikle geç yüklemeli vakalarda kemiğe pasif yerleşimi ve bu açıdan birçok hekim için en büyük sorunlardan biri olan, erken dönemde implantların boyun bölgelerindeki kemik kayıplarının neredeyse hiç olmaması, kritik bir çok vakada hekimler tarafından tercih edilme sebebi olmuştur. Osseointegrasyon açısından çok yüksek başarıya sahip olan bu marka şu anda dental implant alanında Asya kıtasının “lideri” konumundadır.

Tekka: 2010 yılında distiribütör firma tarafından Türkiye’ye getirilen ve Fransa’da üretilen bu implant markası, henüz ülkemizde yeterince sınanmamasına karşın agresif yapısı, aktif tutunumu sayesinde erken yüklemeye olanak tanıması, 6mm lik kısa implant alternatifinin olması ve oldukça geniş platform yapısıyla hekimlere fazlasıyla olanak sunan bir marka olduğunu şimdiden ispatlamış durumda. Zaman darlığı olan ve anında yükleme yapılması geren vakalarda, ancak ve ancak 6mm lik kısa implant yerleştirilmesine imkân sunan alt çenelerde hekimler tarafından ayrıca tercih edilen bir implant markasıdır.

Xıve- Ankylos(Friadent-Dentsply) : Başta İngiltere ve Almanya olmak üzere Avrupa’nın çeşitli yerlerinde yerleşkesi bulunan dental sektörün liderlerinden olan dentsply firması bünyesinde yer alan xive ve ankylos markaları, hekimlere ve hastalara güven veren markalardır. Özellikle Xıve implant sisteminde yıllar önce geliştirilen 3mm çaplı implantlar yeterli kemik kalınlığı olmayan dişsiz alanlar için önemli bir alternatif teşkil etmiştir. Ankylos marka implantlar ise bu sektörde üretilen ilk switch platformlu implant markalarından biri olmuş, özellikle dişsiz arka bölgelerde switch platform şeklindeki implantların ne denli başarılı olduğunu ispatlamıştır. Xive implantlarının Anadolu’da en yaygın dolaşım ve servis ağlarından birine sahip olması, oradaki hekimler için ayrıca tercih sebebidir.

Bu kategoriye sokulabilek diğer markalar:
Camlog(amerika), Zimmer-SwissPlus(Amerika-İsviçre), TBR implant (Fransa)…

Bu markaları bizzat pratikte kullanıp sınamadığımız için kısa da olsa yazmayı tercih etmedik. Yine de marka isimlerinden söz etmemizin sebebi sektörde saygın bir yerde olmaları ve aldığımız iyi duyumlardır.

Etik olarak bunu yapmaya çalışan markalar ile ilgili doğrudan isim vermeyi uygun görmüyoruz. Ancak şu kadarını diyebiliriz: Özellikle Çin, İsrail, Güney Kore, Malezya, Güney Afrika, Güney Amerika, Doğu Avrupa, Rusya gibi ülkelerde üretilen implant markalarının önemli bir bölümünün yukarıda sözünü ettiğimiz “lider” konumunda olan ve başarısını ispatlamış implant markalarının prototipini üreten/üretmeye çalışan implant üreticileri olduğunu bilmekteyiz.

Fakat implant üreten bir firmanın, çok başarılı bulduğu başka bir implant markasının ürettiği implant modelini ve onun yüzey yapısını taklit etmeye çalışması, doğrudan taklitçi firmayı “başarısız” yapmaz. Sorun biraz da bu üretici firmanın taklitte ne kadar başarılı olup olmadığıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir