Ana Sayfa / Genel / SGK İmplant tedavisini karşılıyor mu?

SGK İmplant tedavisini karşılıyor mu?

Yüksek bütçeli diş tedavilerinden biri olan İmplant hakkında en çok merak edilen bir diğer soru ise diş implantını SGK karşılıyor mu oluyor. Diş implantını SGK karşılıyor ama elbette bazı koşullar altında. Ayrıntılarını anlatan İstanbul Diş hastanesi Ortodonti Bölüm başkanı olan Ayla Demirtaş açıkladı.

Yapılan tebliğe göre SGK diş implantını karşılıyor ama sadece uygulamasının sorunlu olduğu durumlarda ve diş fakültelerinde sağlık kurulunun kararı ile geçerli olan durumlarda tedavi ediliyor. Dolayısı ile SGK diş implantını karşılıyor gibi keskin bir yanıt kullanmak yanlış olur.

Özel isteklerde SGK diş implantını karşılamıyor

Diyelim ki siz kendiniz diş tedaviniz için diş implantı yaptırmak istiyorsunuz ve doktorunuza başvuru yapıyorsunuz. Bu gibi durumlarda maalesef herhangi bir SGK ödemesi ya da indirimi almak söz konusu olmuyor. Kendiniz doktorun sizlere verdiği ücrete onay vermeniz dahilinde tamamını kendiniz ödeyerek diş implantı yaptırabilirsiniz kişinin özel olarak istekleri SGK ödeneği dışında kalıyor.

İlerleyen zaman dilimlerinde bu gibi bir ihtiyaç doğması sebebi ile SGK implant karşılaması yapar mı bilemiyoruz ama görünen o ki maddi anlamda oldukça yüklü bir pahaya sahip olan ve çoğu zaman hastanın kendi rahatı ve konforu için tercih ettiği diş implantının SGK tarafından karşılanmasının beklenmeyeceği ortaya konuluyor.

Kişi elbette tüm dişlerini yaptırarak oldukça yüklü bir miktarın altına girmek zorunda değil. Gerekli görünen dişlerin sadece implant çalışması yapılabilir. Yine de diğer tüm diş tedavilerine kıyaslanma yapıldığında maddi anlamda oldukça ağır bir bütçe olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Bu sebeple sizlerde özellikle özellerde diş implantı yaptırarak SGK kurumunun karşılaması gibi durumlardan yararlanamayacağınızı bilmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir