Ana Sayfa / Genel / İmplant zararlı mıdır? İmplant hakkında bilinmesi gerekenler nedir?

İmplant zararlı mıdır? İmplant hakkında bilinmesi gerekenler nedir?

İmplant tedavisinden önce birçok kişi implant zararlı mıdır sorusuna yanıt bulmaya çalışmaktadır. Öncelikle bu uygulama, ağız bölgesindeki eksik dişlerin yerine uygulanan vidalardan oluşur ve %98 oranına kadar başarılı bir şekilde işlem tamamlanır. Genel olarak titanyum madde kullanılarak yapılan bu ameliyatların ciddi bir yan etkisi bulunmaz. Çünkü titanyum, çok eski tarihlerden günümüze kadar ortopedi alanında kullanılan en iyi kemik uyumu olarak bilinmektedir. Şimdi implant ameliyatının olası zararlarını sizlerle paylaşıyor olacağız.

İmplant Zararlı mıdır ile ilgili olarak; Ağız içerisindeki bakteriler sağlığınıza zarar verebilir. Yani implant tedavisi yapılan hastanın diş etinde çekilme yaşanırsa, zamanla enfeksiyon durumu gözlemlenebilir. Bu durum ilerlerse çene kemiğinde yerleştirilen implant kullanılamaz hale gelebilir. Bu yüzden enfeksiyon ve iltihaptan kaynaklanan zararlara dikkat edilmelidir. Daha çok ağız sağlığına dikkat etmeyen kişilerde yaşanan iltihaplanmalar, farklı sağlık sorunlarına da neden olabilir. Bu yüzden hekim önerilerine dikkat etmeniz önemlidir. Bazı durumlarda implant, vücut tarafından reddedilebilir. Nadir de olsa bağışıklık sistemine bağlı olarak gelişen bu duruma titanyum alerjisi adı da verilebilir. Daha çok sigara tüketen kişilerde görülür.

İmplantın zararları konusunda sinirsel sorunlar da ortaya çıkabilir. Vidanın yerleştirilmesi anında hastaya uygulanan lokal anestezi, sinirlerin hasar görmesine neden olabilir. Diş etinde his kaybına da neden olabilecek bu durumun ardından hastalar yemek tüketirken zorlanabilir. Bu faktör dikkate alınarak profesyonel hekimlerin tercih edilmesi gerekir. Son olarak implant tedavisi, bazı hastalarda ‘sarı tırnak sendromu’ adı verilen bir soruna neden olabilir. İmpantın yerinden çıkarılarak bu durumun önlenebilmesi sağlanabilir. İmplant zararlı mıdır sorusunun yanıtları bu şekilde verilebilir.

İmplant ameliyatında uygun teknikler kullanıldığında, yan etkilerin oluşma riski oldukça azdır. Titanyum elementinden üretilen implantlar, kemik ve doku dostu ürünlerdir. Ancak hatalı işlem gerçekleştirildiği zaman, yukarıda paylaştığımız yan etkiler ortaya çıkabilir. İşlemin doğru uygulanmasının yanında kullanılan malzemenin de kaliteli olması önemlidir. Bu yüzden dikkat etmeniz gereken faktörleri araştırmalı ve uygun hekimi bularak bu uygulamadan yararlanmalısınız. Tedaviler günümüzde yüksek bir başarı oranıyla uygulansa da, her uygulamada ihmal ve dikkatsizliğe bağlı sorunlar ortaya çıkabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir