Ana Sayfa / Genel / İmplant ve Protez Diş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İmplant ve Protez Diş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hastanın ağzında sağlıklı diş kalmaması durumunda uygulanan, damaklı diş protezi olarak da bilinen işlemlerin genel adına ve tedavisine tam protez diş denmektedir. Takma dişler; eğer hiç dişi olmayan birisine uygun yapılacaksa bu; hareketli protez sınıfına da girmektedir. Bu takma diş kalıbı üst damağa oturtularak uygulanır. Provalar ve muayeneler ile yaklaşık üç haftada uygulama bitmiş olmaktadır.   Komple takma diş fiyatları hakkında da kurumlardan bilgi alabilirsiniz.

Tam Protez Dişin Özellikleri ve Avantajları

Tam protez bazı özellikleri ve avantajları şu şekilde sıralanabilir;

  • Tüm dişlerin kaybını estetik bir şekilde kamufle etmektedir.
  • Kullanımı oldukça pratiktir.
  • İstenilen; kalitede, modelde, ağza ve damağa uygun ptotez dişler üretilip, uygulaması yapılabilmektedir.
  • Herhangi bir cerrahi operasyon gerektirmemesi avantajdır.
  • Doğal bir görünüme sahiptir.

Söz konusu sağlık olduğu ve kişiden kişiye diş yapısı, gerektirdiği tedaviler, malzeme farkı, uygulanacak olan modelin yapısı, kullanılacak malzemenin kalitesi, ek malzemeler ve bu malzemelerin hangi kalitede olacağı, hekimin ücreti, hangi takma diş modelinin uygulanacağı gibi bir çok faktör; tam protez diş fiyatları konusunda değişkenlik göstermektedir. Diş kayıplarında; takma diş uygulaması ile implant uygulaması iki seçenektir.

İmplant uygulaması; cerrahi bir operasyon gerektirmektedir ve çoğunlukla genel anestezi uygulanarak yapılır. İmplant uygulamasının maliyeti ise; diğer eksik diş tedavilerine göre daha pahalı olmaktadır. Yerli İmplant seçeneği de bulunan; implant tedavi seçeneği de vardır. Yerli implantlar, ithal implantlara göre daha uygun olmaktadır.

Yerli implant fiyatları için sağlık kurumlarından fiyat bilgisi alabilirsiniz. Takma diş uygulaması ise; cerrahi bir uygulama gerektirmez. Provada kişiden alınan ağız ve diş ölçüsüne, modeline göre, takma diş hazırlanır. Tatbiki ise 2 ve 3 hafta arasında değişkenlik göstermektedir. tam protez diş fiyatları ise daha uygundur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir