Ana Sayfa / Genel / İmplant üstü protez dişler nasıl olmalıdır?

İmplant üstü protez dişler nasıl olmalıdır?

Diş protezleri genellikle eksik dişlerin neden olduğu dezavantajları ortadan kaldırmak için yapılan dişlerdir. Ancak düşünüldüğü gibi bu protezler sadece eksik dişin dezavantajlarını ortadan kaldırmak için değil, aynı zamanda estetik bir gülüşe sahip olmak için de yapılabilmektedir. Protez çeşitleri arasında seçim yapmadan önce muhakkak diş hekimi ile görüşülmeli, hekim önerisi doğrultusunda protez seçimi yapılmalıdır. Hastanın ne istediği her aşamada fazlası ile önemli olsa da, söz konusu sağlık olduğu takdirde istenilenden çok sağlığa ve kişiye en uygun olan tercih edilmelidir. Diş protez fiyatları kişiye uygunluk ve yapılan taleplerin sonucuna göre ortaya çıkmaktadır.

Hastaların eğer ağızlarında hiç diş yok ise damak protezleri olarak bilinen protezler kullanılabilmektedir. Damağa yapışarak kullanım sağlanan bu protezler geçmişten günümüze pek çok defa karşılaşılan protezlerdir ve pek çok kişiye çiğneme gücünü geri kazandırmışlardır. Ancak bu çiğneme gücü hiç bir zaman istenildiği dereceye çıkamamıştır. Günümüzde ise ağzında hiç diş kalmayan bir hastaya implant tedavisi uygulanmaktadır. Çene kemiğine yerleştirilen bir vida ve bu vidanın üzerine yerleştirilen bir protez dişten oluşan implant gerçeğe çok çok yakın bir ısırma kuvveti vermektedir. İmplantlar her zaman, her hasta için uygun olmamakla birlikte bu zamana kadar görülen şudur ki; implant kullanmasında herhangi bir engel bulunan kişi sayısı çok azdır.

Diş protez fiyatları implant ile diğer sabit diş protezleri arasında da kendisini fazlasıyla göstermektedir. Zira implantın üretimi diğer diş protezleri üretimine göre çok daha pahalıdır. Kişi implanta sıcak bakmıyor ise bu defa eksik dişin yanındaki dişler ufaltılarak ağızdan ölçü alınmakta; alınan ölçü neticesinde protez laboraturlarında protez dişler üretilmektedir. Yandaki dişlere tutturulan protez diş iyi yapıştırıldığında uzun süre kullanılabilmektedir. Ayrıca hastanı ağız ve diş yapısı uygun ise tek diş için de protez dişleri yapılabilmekte, bu durumda yanlardaki dişlerin ufaltılmasına gerek kalmamaktadır. Diğer dişlerinin zarar görmesinden korkan hastalar bu yöntemle protez diş yaptırmaya çok daha istekli hale gelmişlerdir.

İnsan hayatı boyunca pek çok defa dişlerini kaybedebilmektedir. Bazen diş çektirmenin gerekli olması, bazen dişin diş eti hastalıklarından dolayı kendiliğinden düşmesi, bazen dişlerin kırılması gibi durumlarla diş eksikleri ortaya çıkmaktadır. Ağız sağlığının tamamını tehdit eden diş eksikleri, sadece bir diş olarak görülmemelidir. Unutulmamalıdır ki ağız sağlığı dişlerle, diş etleriyle, damak ve dil ile bir bütünü oluşturmaktadır. Bütünlüğün bozulmaması için ağızda eksilen dişlerin mutlaka en kısa sürede tamamlanması gerekmektedir. Bunu yapabilmenin yolu işe takma dişlerden geçmektedir.

Takma diş ya da bilinen diğer ismi ile protez diş, çeşitli maddelerden kişiye özel olarak üretilen ve gerçek dişten kalan boşluğu kapatma görevi gören dişlerdir. Takma dişlerin pek çok türü bulunmaktadır. Gelişen tıp ve teknoloji sayesinde her geçen gün hasta konforunu artıracak yeni bir ürün hayatlara girmektedir. Bu gelişmelerin hayatımıza dahil ettiği en son yenilik ise implantlardır. Dişin boşluk oluşturduğu yere, çene kemiğine bir vida yerleştirilerek yapılan implantlar, üzerlerine yerleştirilen takma diş ile yani protezlerle birlikte kullanılmak üzere hazır hale gelmektedirler. Bu tür takma dişler çok uzun yıllar kullanılmak üzere tasarlanmışlardır.

İmplant teknolojisini tercih etmeyen ya da bu teknolojiden yararlanması için herhangi bir engeli bulunanlar için ise farklı çözümler uygulanmaktadır. En çok tercih edilen protezler arasında köprü adı verilen protezler bulunmaktadır. Eksik olan dişin her iki yanındaki dişler ufaltılmakta ve yerine konulacak diş ufaltılan dişlere tutturularak yerine konulmaktadır. Bu tür protezlerin en büyük dezavantajı sağlam dişlerin küçültülmesidir. Böyle bir dezavantajı olsa da, yapılan bu takma diş doğru üretildiği ve doğru yapıştırıldığı takdirde yıllarca kullanılabilmektedir.

Eğer hastanın ağzında hiç diş kalmamış ise bu defa uygulanabilecek yöntem damak protezi olmaktadır. Hastanın ağzındaki bütün dişleri kapsayan bu protezler kolaylıkla çıkarılmakta ve kolaylıkla takılabilmektedir. Hasta bu şekilde bir protez kullanmak istemez ise tüm dişlerin implant yöntemi ile yapılması da mümkündür. Ancak bunun hastaya uygun olup olmadığı öncelikle diş hekimi tarafından kontrol edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir