Ana Sayfa / Genel / İmplant ömrü ne kadar? Kaç yıl ağızda kalır?

İmplant ömrü ne kadar? Kaç yıl ağızda kalır?

İmplant ömrü ne kadardır sorusu, hastaların en çok merak ettiği ve araştırdığı sorulardan biridir. Bu anlamda yaptırılacak olan implantların ağızda kalma süresini de sizlerle paylaşacağımız bu yazımızda, ağız bölgesindeki değişikliklerden de bahsediyor olacağız. Tamamen hasta ile ilgili olan bu durumlar, daha çok ağız bakım alışkanlıkları ve bazen de vücut metabolizmasıyla ilgili olabilir.

İmplantın ömrü ilk olarak ağız bakımıyla ilgilidir. Düzenli bir şekilde ağız bakımı gerçekleştiren kişilerde implant çok uzun ömürlü olacaktır. Ayrıca ağız bakımı konusunda diş fırçalama, sigara tüketimi ve asitli içecek tüketimi gibi etkenler de yer almaktadır. Bunun yanı sıra implant ameliyatı sonrasında hekimin önerilerine ciddi anlamda uymalısınız. Bu durumların tamamına dikkat ettiğiniz sürece ve dişlerinize zarar verecek herhangi bir alışkanlığı tekrarlamadığınız sürece implantın ömrü fazla olacaktır.

Ameliyat uygulanacak kişi sigara tüketiyorsa, dişlere büyük oranda zarar veriyor demektir. Doğal dişleri zarar gören hastaların implantları da ciddi zarar görmeye başlayacaktır. Çünkü sigara tüketimi implant yerleştirilen kemiği olumsuz yönde etkiler. Bu anlamda implant ömrü ne kadardır sorusunun yanıtlarından biri de sigara tüketimine bağlı olarak değişebilir, olacaktır. Sadece bu ameliyat için değil, genel anlamda sigaranın diş sağlığına oldukça zararlı olduğunu unutmayın.

İmplantın ömrünü etkileyen durumlardan biri de diş fırçalama alışkanlığıdır. Uygun bir şekilde fırçaladığımızda ağız ve diş bakımı yapılmış olacaktır. Bu durum tamamen implant ömrüne olumlu etki eder ve plaklarda oluşan bakterilerin yok olmasını sağlar. Her yemekten sonra sadece 3 dakika boyunca diş fırçalamalı ve ağızda oluşabilecek bakterileri ortadan kaldırmalısınız. Bu durum implantın ömrünü ciddi anlamda etkiler ve daha uzun süre kullanılmasını sağlar. Özel bir bakım gerektirmeyen implant ameliyatı sonrasında ağız duşu da kullanabilirsiniz.

İmplantın ömrü ne kadardır sorusuna bu şekilde yanıtlar verilebilir. Başarılı bir operasyon sonrasında gerçekleştireceğiniz uygun bakım yöntemleri ile implantın ömrünü uzatabilirsiniz. Bu anlamda düzenli olarak diş fırçalamanız bile yeterli olacaktır. Uygulamadan sonra diş doktorunuz farklı uygulamalardan yararlanmanız için detaylı olarak bilgi verecek ve daha sağlıklı bir iyileşme süreci geçirmiş olacaksınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir