Ana Sayfa / Genel / İmplant ameliyatında acı duyar mıyım? Ameliyat ne kadar sürer?

İmplant ameliyatında acı duyar mıyım? Ameliyat ne kadar sürer?

Başarılı bir implant ameliyatından önce, hastaya lokal anestezi uygulanacağı için implant ameliyatında acı duyar mıyım sorusuna verilecek yanıt kesinlikle hayır olacaktır. Ayrıca bu uygulama gerçekleştirilen hastalarda, ameliyatın gerçekleştiği gün anestezi etkisinin dağılmasının ardından hafif ağrılar hissedilebilir. Normal karşılanması gereken bu ağrılar, ağrı kesicilerle giderilebilmektedir. İşlem sonrasında doktorunuzun önereceği ilaçları almanızı tavsiye ediyoruz. İmplant uygulamasından yararlanan hastalara daha sonra bu konuyla ilgili sorular aktarıldığında, sadece diş çekiminde yaşanan kısa süreli ağrıların yaşandığını belirtmişlerdir. Bu yüzden sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilen tedavilerde herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Hastaların aşırı tepkisi ve korkusu nedeniyle genel anestezi altında da yapılabilen bu uygulama, hasta uyurken tamamlanabilir. Gerekli hijyenik önlemlerin alınmasının ardından diş etkini az miktarda açılması ve implantın yerleştirmesiyle sonlanan bu süreçte biraz kanama yaşanabilir. Kanama bölgesi, anestezi altında olduğu için hasta herhangi bir ağrı hissetmeyecektir. İşlemden sonra 1 ile 3 ay arasında implantın kemikleşme süresi vardır ve başarıyla tamamlanabilir.

İmplant ameliyatı ne kadar sürer ile ilgili olarak, bu işlemin sadece 30 dakikada tamamlanabildiğini söyleyebiliriz. Elbette ameliyatın bu kadar kısa sürede tamamlanabilmesinin nedeni, gelişen tıp teknolojisidir. Ameliyat sonrasında da dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Öncelikle işlemden sonraki 2 ay içerisinde beslenmenize ekstra dikkat etmeniz gerekiyor. Bu süreç aynı zamanda implantın kaynama süreci olduğu için sıcak ya da soğuk olmayan gıdalar tüketilmelidir. Oda sıcaklığında bekletilen meyve suları, çorba, peynir ya da yumurtanın yanı sıra et ve süt ürünlerinden faydalanabilirsiniz.

Aynı şekilde sert gıdaların tüketilmemesinde fayda var. İmplant ameliyatında acılan diş eti, dikilerek kapatılmaktadır. Diş etinin düzelme sürecinde sert gıdalardan kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir. Ayrıca implant ve ağız bakımının da uygun bir şekilde yapılması gerekiyor. Diş hekiminiz bu konuda gerekli hatırlatmaları yapacak ve nasıl beslenmeniz gerektiğini aktaracaktır. İmplant ameliyatında acı duyar mıyım sorusuna yanıt verdiğimiz bu yazımızda ayrıca ameliyat süresi ve uygulamadan sonra dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili detaylı bilgileri paylaştık. Mutlaka dikkat etmeli ve başarılı bir ameliyat sürecinin ardından iyileşme sürecine geçiş yapmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir