Ana Sayfa / Genel / İmplant ameliyatı nasıl yapılır? İmplant sonrası protez ne zaman yapılır?

İmplant ameliyatı nasıl yapılır? İmplant sonrası protez ne zaman yapılır?

 İmplant ameliyatı nasıl yapılır konusunda detaylı bilgiler aktaracağımız bu yazımızda uygulamanın ne olduğunu açıklamak gerekiyor. Diş eksikliğini ortadan kaldırmak adına çene kemiği içine ya da üzerine uygulanan bir tedavi yöntemidir. Titanyumdan üretilen bu protez yapılar hem görünüm hem de sağlık açısından oldukça önemlidir. İmplant tedavisini üç aşamada inceleyecek ve ameliyatın tüm detaylarını sizlerle paylaşıyor olacağız.

Muayene Aşaması

 İmplant tedavisi sürecinde ilk aşama muayene aşamasıdır. Ağız muayenesi yapılmasının amacı, genel anlamda sağlık durumunun tespitidir. Bir takım röntgen çekimi yapılır ve diş etlerinin tedaviye ihtiyacı olup olmadığı belirlenir. Ayrıca tartar temizliği de gerekli görüldüğü durumlar yapılmaktadır. Bu aşamada hastanın diş sağlığı detaylı bir şekilde yapıldığı için tüm durumlar tespit edilir. Uygulamalar soncunda kemik yapısız yetersiz görülürse, kalınlaştırma tekniği kullanılır ancak bu uygulama tedavinin uzun bir sürece yayılmasına sebep olabilir

Planlama

İmplant tedavisinin ikinci aşamasıdır ve bu aşamada diş ya da implantın yerleştirileceği bölge incelenir. Yapılan tetkiklerin ardından hasta tedaviye elverişliyse implantın çapı hekim tarafından belirlenir ve implantın yerleştirilmesi sürecine geçilir. Bu süreç implant ameliyatı nasıl yapılır sorunun detaylı yanıtı olacaktır.

İmplantın Yerleştirilmesi Süreci

Uygulamanın son süreci olan implantın yerleştirilmesi işleminde, diş etine küçük bir kesi atılır. Daha sonra kemik içinde yuva oluşturulur ve impant buraya yerleştirilir. İmplantın yerleştirileceği yerin açılmasından sonra çapı daha önceden belirlenmiş implantlar uygun bir şekilde bölgeye implant yerleştirilir. Protez işlemi yapılacak ise en az 3 ay beklenilmesi gerekir.

Klinik ortamında lokal anestezi yapılarak başlanan bu işlemler, cerrahi müdahalelere karşı endişeli olan kişilerde lokal anestezi yapılarak gerçekleştirilir. İmplantın yerleştirilmesinin ardından bölgede implantın kemikleşmesi adına iyileşmesini beklemek için koruyucu bir kapak impant kullanılır. Açılan diş eti ise dikiş atılarak kapatılır.

İmplant kapağının çıkarılması için 1 ya da 2 ay beklenecektir. Süre dolduktan sonra impant kapağı çıkarılır ve geçici kuron yerleştirilir. Bu uygulamanın amacı diş etinin kendi kendini şekillendirebilmesi içindir. İmplant nasıl yapılır ile ilgili olarak bu bilgiler aktarılabilir. Hekimin önerileri ve kullanacağınız ilaçlar sayesinde iyileşme süreci de hızlanmış olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir