Ana Sayfa / Genel / Gülüş tasarımı nedir? Gülüş Estetiği nasıl yapılır?

Gülüş tasarımı nedir? Gülüş Estetiği nasıl yapılır?

Gülümsemek her insanın bir gün içerisinde farkında olarak ya da fark etmeden yaptığı bir eylemdir. Pek çok ana renk ve pozitif enerji katan gülmenin ve gülümsemenin ana oyuncuları dişler ve diş etleridir. İdeal bir gülüşe sahip olamadığı için gülerken ağzını kapatan ya da gülmek istediğinde kendisini durduran pek çok insan vardır. Bu insanlar kendilerinin ideal bir gülüşe sahip olamayacaklarını düşünmekte, bir diğer deyişle durumu kabullenmektedirler. Oysa ki gelişen teknoloji ile birlikte bilgisayar destekli yazılımlarla gülüş tasarımı mümkün hale gelmiştir.

 Gülüş tasarımı için estetik diş hekimliğinin gelişmiş imkanlarından faydalanmak isteyen kişiler öncelikle doğru diş hekimini bulmalıdırlar. Gülüş tasarımı sadece bir diş hekimi tarafından değil, estetikten anlayan bir diş hekimi tarafından yapıldığı takdirde arzu edilen sonucu almak mümkün olmaktadır. Bu nedenle de, bu konuda bakış açısına güvenilen ve deneyim sahibi olan diş hekimleri tercih edilmelidir.

Kişiler ilk başvuruda diş hekimi tarafından muayene edilmekte ve bilgilendirilmektedirler. Bilgilendirmenin ardından diş hekimi tarafından hastanın bu süreçten ne beklediği dinlenmektedir. Hastanın süreçten mutlu ayrılması önemlidir ancak daha da önemlisi süreçten sağlıklı bir şekilde ayrılmasıdır. Bu nedenle de tüm süreç boyunca hasta ile doktorun iletişimi son derece büyük bir önem teşkil etmektedir.

Hastanın ağzının fotoğrafının çekilmesi ile devam eden süreçte, çekilen fotoğraf bilgisayara yüklenerek ideal gülüş planlanmaktadır. Hastaya en uygun seçenekler bilgisayar simülasyonu ile gösterilmekte, hangi seçeneğin tercih edileceğine hasta ile doktor birlikte karar vermektedir. İdeal bir gülüşün ilk şartı bembeyaz dişlere kavuşmak olduğundan, öncelik dişlerde meydana gelen çatlaklar, kırılmalar ve renk değişimleri olmaktadır. Bu noktalar tedavi edildikten sonra ise, dişlerin birbirine olan pozisyonları, diş etlerinin dışarıdan ne kadar göründüğü gibi detaylar incelenmekte ve gülüş estetiğini bozan noktalar gülüş tasarımına dahil edilmektedir.

Gülüş estetiği; dişlerle, diş etleriyle ve dudaklarla bir bütün olarak ele alınması gereken önemli bir süreçtir. Bu sürecin bu kadar önemli olmasının nedeni, pek çok insanın ilk iletişimi hafif bir gülümseme ya da içten bir gülüş ile kurmasıdır. Gülümsemek birbirlerinin dillerini hiç bilmeyen insanlar için bile güzel bir iletişim yöntemi olarak tüm dünyada geçerliliğini koruyan bir dildir. Bu nedenle de herkes gülerken karşısındaki insana güzel görünmek istemektedir.

Gülerken en çok dikkat çeken hiç şüphesiz ki dişlerdir. Dişlerin renkleri beyaz değil ise, kişiler içtenlikle gülmekten kendilerini alıkoyabilmektedirler. Bu nedenle gülüş estetiği sürecinin ilk aşamalarından bir tanesi dişlerin beyazlaştırılmasıdır. Dişlerin bembeyaz olması, uzman diş hekimleri tarafından çeşitli yöntemlerle sağlanmaktadır. Lazerle diş beyazlatma, diş ağartma ya da lamine diş kaplama en sık uygulanan yöntemler olmaktadır. Özellikle lamine diş kaplama uygulaması dişlerin ilk günkü gibi bembeyaz olmasında ve diş aralarındaki boşlukların kapatılmasında sıklıkla uygulanmakta olan bir yöntemdir.

Gülüş estetiği sürecinde dişlerin birbirlerine olan konumu da çok önemlidir. Düzgün bir şekilde sıralanmamış olan dişler gülüşün estetiğini bozacakları için mutlaka düzeltilmelidir. Eğer bu düzeltme dişlere tel takılması ile sağlanacaksa gülüş estetiğinın süreci bir hayli uzayacaktır. Zira dişlere takılan tellerden sonuç hemen alınamamaktadır. Tıpkı tellerde olduğu gibi, eğer hastanın ağzında herhangi bir cerrahi işlem yapılması gerekiyor ise süreç işlemin boyutuna bağlı olarak uzama ihtimali ile karşı karşıya kalacaktır. Ancak önemli olan sürecin en kısa sürede tamamlanması değil, nihayetlendirildiğinde hasta tarafından istenilen sonucun elde edilmesidir.

Tıpkı dişler diş etleri gibi dudaklar da gülüşümüzün önemli bir parçasıdır. Bu nedenle diş hekimleri tasarım esnasında dudakların duruşu ve rengi gibi faktörleri de göz önünde bulundurmaktadırlar. Hastaya yapılacak olan gülüş estetiği bilgisayar ortamında yapılmakta, sonuç gösterilmekte; onay alındığı takdirde uygulamaya geçilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir