Ana Sayfa / Genel / Diş protezleri hakkında bilinmesi gerekenler

Diş protezleri hakkında bilinmesi gerekenler

Protetik diş tedavisi, diş hekimliğinin diş eksiklikleri ve kendi alanına giren estetik kusurların düzeltilmesi yada daha büyük problemlerde örneğin yüz ve damak bölgesinde ameliyat geçiren hastaların fonksiyonel ve ihtiyaçlarının çözülmesi ile ilgilenen dalıdır. Protetik diş tedavisinde sıklıkla diş eksikliklerine ya da üzerinde büyük dolgular bulunan dişlere yönelik tedavi yapılmaktadır. Bunun yanında hastaların özellikle son dönemde doğan estetik ihtiyaçlarına yönelik kaplamalar ve özellikle lamina dediğimiz yaprak porselen restorasyonlar da bu dal içindeki payını giderek arttırmaktadır.

Diş eksiklikleri durumunda eksikliğin önünde ve arkasındaki dişlerden destek alınarak üçlü, dörtlü, bazen beşli kaplamalar, köprü ismiyle diş eksikliğinde kullanılmaktadır ancak bu tedaviler yerine özellikle son dönemde kullanımı gittikçe artan ve komşu dişlere zarar verilmeden, dokunulmadan yapılan implant tedavileri de alternatif olarak sunulmakta hatta köprü kaplamaların yerini almış bulunmaktadır .

Büyük dolguları ve orijinal dokularının kaybı nedeniyle kırılgan kronlara sahip dişlerde yapılan tedavi, diş eksikliğinde kullanılan sabit köprü kaplama tedavisine benzer şekilde sıklıkla dişi kaplayarak bir arada tutmak, böylece dişin kırılmasını engellemektir.

Estetik amaçlı kaplamalar özellikle ön dişlerde bulunan form bozukluklarının ya da dişlerdeki renk değişiminin hızlı bir şekilde düzeltilmesi için kullanılır. Bu kaplamalarda uzun yıllardır metal destekli porselenler altın standart olarak kullanlmakla birlikte günümüzde artık daha estetik sonuçlar veren ve özellikle diş etleriyle uyumu çok daha iyi olan zirkonyum destekli porselenler kullanılmaktadır.

Lamina dediğimiz yaprak porselenler ise yine renk bozuklukları, Ön bölgeyi kapsayan dolgularda kompozit maddelere alternatif olarak ya da dişlerin boyutlarından memnun olmayan hastaların şikayetlerini gidermek için yapılan yeni bir tedavi yöntemidir. Lamina yapımında da dişin ön yüzünde çok ufak aşındırmalar yapılarak bu açılan boşluğa çok ileri ölçü maddeleriyle hassas ölçüler alınıp laboratuvar ortamında bilgisayarlı makinelerle çok ince porselenler imal edilip yerleştirilir.

Bunların dışında tabi diş yıllardır diş eksiklikleri durumunda kullanılan, halihazırda da fiyatının düşüklüğü ve ameliyat gerektirmemesi sebebiyle yapılan halk arasında takma diş olarak da bilinen hareketli protezler de vardır. Hareketli protezler bu durumların dışında, implant yaptırmak isteyip de çene kemikleri ya da ağız hijyeni implant için uygun olmayan hastalarda da kullanılabilecek bir seçenektir. Hareketli protezlerin avantajları bahsettiğimiz gibi implantlar gibi ameliyat gerektirmemesi, sabit köprüler gibi ağızda koku yapmaması, temizliğinin zor olmaması ve yapım esnasında diğer dişlerden çok fazla aşındırma yapılmamasıdır. Hareketli protezler gerekli durumlarda, özellikle de alt çenede tam dişsizlik durumunda, implant destekli olarak da yapılabilirler. Hareketli protezlerin en önemli dezavantajı, takıp çıkarılabilir oluşu, ağız içinde ister istemez hareketlenmesi ve estetik olarak çoğunlukla diğer insanlar tarafından fark edilmesinin hasta üzerinde yarattığı demoralizasyondur.

Protetik tedaviler diş tedavilerinin yapılması uzmanlık ve deneyim gerektiren tedavilerinden biridir. Yapımında olabilecek bir hata, ya da bir eksiklik hem maddi hem psikolojik hem de dental sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle alanında uzman ve deneyim kazanmış bir hekim tarafından uygulanması önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir