Ana Sayfa / Genel / Dental İmplantı hangi doktorlar yapar? Sahte implant nasıl anlaşılır?

Dental İmplantı hangi doktorlar yapar? Sahte implant nasıl anlaşılır?

Yapılan bir şikâyet üzerine piyasa da derin bir araştırmaya giren İstanbul Kaçakçılık Şube müdürlüğü çok sayıda sahte implant malzemelerini piyasaya sokan dolandırıcıları yakaladı. Şikâyetin nedeni ise Ankara’da implant yaptıran ama sonrasında çene erimesi ile karşı karşıya kalan bir hastanın haklarını araması ile mahkemeye başvurması sonucu ortaya çıktı. Bugüne kadar diş implantı yaptırmış ama acaba kaçak malzeme olup olmadığından emin olamayan binlerce kişinin aklında aynı soru işareti oluşmaya başladı. İmplant çene erimesine neden olur mu? Sahte ve kaçak implantlar zarar verir mi? Ya da diğer merak edilen bir diğer soru ise sahte ile gerçeği arasında ayrım yapmak mümkün müdür?

İmplantın sahtemi orijinal mi olduğu nasıl anlaşılır?

Bu konuda ayrıntılı bilgi veren Kayseri implant kliniklerin öncüsü olan Ortoperio kliniği  Periodontoloji – İmplantoloji uzmanı Dr. Erol Özgür OKTAY, en önemli ayrıntının güvenilir hekimler ile uygulama yapılması olduğuna dikkat çekti. Bu ayrıntıların hastalar tarafından anlaşılması oldukça zor. Dolayısı ile hekimlerin bu konuda çok dikkatli olması gerekiyor ve satıcı yetkili satıcılardan malzeme alınmasının yapılması şart diyor. Burada hastaya düşen ise hekimine güvenmesi oluyor. Elbette referansı olmadan sadece rast gele bir doktor seçimi de yapmak mümkün olabilir. Her iki durumda da ne olursa olsun eğer içinizde bir kuşku var ise sağlık bakanlığı tıbbı ilaç ve cihaz kurumuna bu konuda duydukları şüphelerini bildirebilirler ve araştırılmasını sağlayabilirler

Soru sormaktan kaçınmayın

Hastalar doktorlara soru sormaktan asla kaçınmamalıdırlar. Alınan implant malzemelerimin faturasını görmek isteyebilir ve konu hakkında sorular sorabilir.

Kaçak implant malzemeleri çene erimesi yapar mı?

Çene erimesi iki farklı sebep ile meydana gelebilir.

Yüzde 90 oranında lokal nedenler ile meydana gelebilir. Yanlış dil çekimleri, çene kistleri, diş eti hastalıkları,apseli dişler gibi nedenlerden dolayı çene erimesi meydana gelebilir

Bir diğer neden ise sistemik hastalıklardan dolayı meydana gelir. Dolayısı ile implant uygulamasın sırasında yapılan bir işle çene kemiği erimesine neden olmaz. Ancak yanlış uygulamalar ve zamanında yapılmayan tedaviler nedeni ile kayıplar yaşanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir