Ana Sayfa / Genel / Başarılı implant için kemik kalitesinin önemi büyük

Başarılı implant için kemik kalitesinin önemi büyük

Gerçekleştirilen birçok araştırma sonucunda, kaybedilen dişler için tercih edilmesi gereken ilk tedavi yönteminin dental implantlar olduğu ortaya çıkmıştır. Yapılan bilimsel araştırmalar da bu implantların başarı oranlarının yüzde 95 düzeyinde olduğunu açıklamıştır. Başarılı bir implant tedavisinin gerçekleşebilmesi için ilk olarak yeterli kemik hacminin bulunup bulunmaması önemlidir. Bu süreçte kemik kalitesinin önemi de uzmanlar tarafından vurgulanmıştır.

Kaybedilen diş çevresinde yapılan müdahaleyle beraber diş çekimi gerçekleşir. Ardından ilk yılın son döneminde yatay ve dikey olarak kemik hacminde yüzde 30’luk bir kayıp yaşanabilmektedir. Bu yüzden diş çekimi sonrasında doktorun farklı bir önerisi bulunmuyorsa ilk 6 aylık süreçte implant uygulaması yapılabilir. Daha çok tek köklü olan ön bölge dişlerindeki çekim uygulamasında uygun olan vakalarda, diş çekiminden sonraki boşluğa anında implant yerleştirilebilir. Ayrıca arka bölgelerde, daha çok diş çekim bölgesinin 4 aya kadar ki iyileşme sürecinden sonra implant uygulaması tercih edilebilir.

Kemik hacminin yetersiz olduğu durumlarda da implantın uygulanıp uygulanmayacağı merak konusudur. Bu konuda uzmanlar, diş bölgesindeki duruma göre implantın tek başına yapılabileceğini aktarmıştır. Ayrıca implant ile beraber aynı anda kemik tozu ve kemik zarıyla bölgeye takviyeler yapılabilir. 2 aşamalı olarak sunulan bu tedavi sürecinde, uygun cerrahi tekniklerle kemiklerin meydana getirilmesi ve iyileşme döneminin beklenmesinden sonra implant uygulaması yapılabilir. Bu yüzden de cerrahlar implant gerçekleştirmeden önce hastaların kemik hacmiyle beraber kemik kalitesini de değerlendirmeye almaktadır.

Hastaların kemik kalitesi, kemik hacmi, alt ve üst çenelerin birbirleriyle olan ilişkisi ve sistemik hastalıkları birbirinden farklıdır. Bu yüzden implant tedavisi sürecinde hastalar, diğer hastalarla kendini kıyaslamadan cerrahlarla gerekli görüşmeyi yapabilir ve hangi tedavi yöntemi uygun görülüyorsa o yöntem tercih edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir