Ana Sayfa / Genel / 2019 Protez diş çeşitleri nelerdir? Tam, Bölümlü, Zirkonyum, Lamine Protez

2019 Protez diş çeşitleri nelerdir? Tam, Bölümlü, Zirkonyum, Lamine Protez

İnsan hayatında çok büyük bir önemi bulunan dişler, yaşam boyunca türlü zararlar görebilmekte ve bu zararların ardından diş kayıpları yaşanabilmektedir. Ne yazık ki vücudun kaybedilen dişlerin yerine yeni bir diş vermesi mümkün değildir. Bu yalnızca çocukluk döneminde süt dişleri için mümkün olmaktadır. Ancak gelişen tıp ve teknoloji insanlara bu imkanları sunmaktadır. Çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin yerine tamamen kişiye özel yepyeni dişler yapılmaktadır. Diş protez konusunda hastaların mutlaka bilmeleri gereken detaylar bulunmaktadır.

 Diş protez uygulamaları her şeyden önce kişinin ağız yapısına uygun bir şekilde planlanmalıdır. Bazen en iyi uygulama hastanın ağız yapısına uygun olmamaktadır. Örneğin implant yöntemi ile diş protezi yaptırmak isteyen bir kişi çene kemiğinin bu uygulamaya uygun yapıda olmaması nedeni ile implant yaptıramamaktadır. Kişi için en uygun protez çeşidinin hangisi olduğuna uzman bir diş hekimi karar vermeli ve hasta neden o seçimin yapıldığı ile ilgili detaylı bir şekilde bilgilendirilmelidir. Her zaman en üstün sayılan yöntem hasta için en uygun yöntem değildir.

Diş protezleri genellikle metal destekli porselen protezler şeklinde üretilmektedir. Metal destekten kasıt şudur: dişin iç kısmında porselene destek olması amacı ile konulmuş bir metal kısım bulunmaktadır. Bu metal dişin kullanımı ile ilgili herhangi bir olumsuzluk yaratmamakta; ancak özellikle ön kısımda bulunan dişlerde görüntü açısından fazla iyi bir sonuç alınmasına engel olmaktadır.

Metal diş protezlerinin kullanılmak istenmediği yerlerde ise zirkonyum protezler kullanılmaktadır. Zirkonyum protezlerde herhangi bir metal destek söz konusu olmamaktadır. Bu da görüntünün gerçek dişler gibi güzel görünmesini sağlamaktadır.

Diş protezlerinin de dişler gibi temiz tutulması çok önemlidir. Diş protezlerini temiz tutmak aynı zamanda ağız sağlığını da sağlamak anlamına gelmektedir. Protezleri temiz tutmanın en önemli yolu dişleri günde en az sabah ve akşam olmak üzere fırçalamaktır. Diş fırçasının yanısıra diş protez temizleme konusunda etkili olan ağız çalkalama suları da her yerde kolaylıkla bulunabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir