Ana Sayfa / Genel / 2019-2020 Zirkonyum diş kaplama ve zirkonyum fiyatları

2019-2020 Zirkonyum diş kaplama ve zirkonyum fiyatları

Kaybedilen dişlerin yerine diş yaptırmak isteyen kişilerin genellikle büyük bir kararsızlık içerisinde oldukları görülmektedir. Bu kararsızlığın ana nedeni, dişlerin metal destekli mi yoksa zirkonyum dişler mi olması konusunda ortaya çıkan kafa karışıklığıdır. Her iki diş türünün de avantajları ve dezavantajları bulunmakta; her iki diş türü de uzun süredir diş hekimleri tarafından kullanılmaktadır. Günümüzde ise iki diş türü yanyana getirildiğinde en sık tercih edilenin zirkonyum dişler olduğu görülmektedir.

Metal destekli yapılan protez dişler hasta için daha düşük bir maliyet getirse de, bu dişler her şeyden önce doğal bir görüntü sunma konusunda tam olarak isteneni verememektedir. Zira dişin iş kısmında bulunan metal gölgeli, mat bir görüntü oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca metalden dolayı diş etlerinde hastalıkların oluşma riski ve metale alerjisi olan kişiler tarafından tercih edilmemesi bu dişleri her geçen gün biraz daha geri planda bırakmaktadır.

Zirkonyum dişler ise zirkonyum denilen maddenin işlenmesi ve özel olarak fırınlanması sonucu kullanılır hale getirilmesi ile üretilmektedir. Fırınlama işlemi ile oldukça dayanıklı hale gelen zirkonyum, porselen dişin iç kısmına uygulanmakta, böylece metalin verdiği matlığı ortadan kaldırmaktadır. Zirkonyum diş fiyatları, tedavinin yapılacağı kliniğe göre farklılık göstermektedir. Ayrıca tedaviyi yapacak olan hekimin konu üzerindeki uzmanlığı da tedavi ücretlerini etkilemektedir.

Zirkonyum diş fiyatları hakkında net bilgi sahibi olmak için en ideal yol, güven duyulan bir diş hekimine giderek kapsamlı bir ağız muayenesinden geçmek, ihtiyaçları belirlemek ve yapılacak tedavinin sürecine hekimle birlikte karar vermektir. Verilen kararla birlikte süreç içerisinde yapılacak ödemenin de netleşmesi mümkün olmaktadır. Hiçbir diş hekimi telefondan ya da internet üzerinden sizin ağız muayenenizi yapmadan net bir rakam verememektedir. Verilen rakamlar hasta görülmeden verilen ortalama rakamlardır ve muayene sonrasında bu rakamların değişmesi oldukça yüksek bir ihtimaldir.

2019-2020 Zirkonyum Kaplama Fiyatları

Zirkonyum Kaplama 1300 TL
Veneer Kron ( Porselen ) 700 TL
Laminate Veneer ( Seramik ) 1155 TL
Kuron Sökümü 100 TL
Geçici Kuron ( Tek diş ) 130 TL

Her ne kadar ağız ve diş sağlığına verilen önem giderek artıyor olsa da, çeşitli nedenlerden dolayı diş kayıpları yaşanabilmektedir. Neyse ki artan sadece ağız ve diş sağlığına verilen önem değildir, ağız ve diş sağlığı konusundaki gelişmelerin hızı da aynı şekilde artmaktadır. Hastaların türlü nedenlerden dolayı dişlerini kaybetmeleri hayat kalitelerini olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Ancak bu olumsuzluklar kesinlikle tedavi edilemez olumsuzluklar değildir. Telafinin yolu ise protez diş çeşitlerinden geçmektedir.

 Protez diş, protez laboratuarlarında hastaya özel olarak hazırlanan ve doğru üretildiğinde gerçek dişin yarattığı eksikliği ortadan kaldıran yapay dişlerdir. Bu dişler hastanın ihtiyacına göre ve diş hekiminin muayene sonuçlarına göre pek çok farklı malzemeden üretilebilmektedirler. Porselenden üretilen protez dişler olduğu gibi, zirkonyum adı verilen maddeden üretilen takma dişler de vardır. Bu konudaki kararı hastalar ve diş hekimleri ortak bir şekilde vereceklerdir. Her ürün çeşidinin avantajları ve dezavantajları olduğu gibi, protez diş çeşitlerinin de kendisine göre avantajları ve dezavantajlar bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse zirkonyum dişler maliyet olarak daha yüksek rakamlara tekabül ederler ancak metal destek olmadan üretildikleri için bu dişler estetik açıdan istenilen sonucu vermeye çok daha yakındırlar.

Günümüzde protez dişler genellikle implant teknolojisi ile birlikte uygulanmaktadır. Çekilen ya da düşen dişin olduğu yere titanyumdan üretilen bir vida yerleştirilmekte ve bu vidanın üzerine bir protez diş yerleştirilmektedir. Bu yöntem hem kısa sürede yapılabilmesi, hem de yapılan diş dışında hiç bir dişte işlem yapılmaması için sıklıkla tercih edilmektedir. İmplantlar bazen, bazı hastalarda uygun olmayabilmektedir. Bu durum genellikle kişilerin çene kemiklerinde implantın tutunacağı bir yapı olmamasından kaynaklanmaktadır. Böyle durumlarda ise köprü, tam protezler ve kısmi protezler gibi diğer protez çeşitleri uygulanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir